Bezpieczne oświetlenie łazienki - normy oświetleniowe, rozmieszczenie

Bezpieczne oświetlenie łazienki - normy oświetleniowe, rozmieszczenie

Kategorie: Aranżacje , Główna , Porady

Łazienka to miejsce, które równocześnie powinno być funkcjonalne, jak i przytulne, przyjazne relaksowi podczas długiej, gorącej kąpieli. Najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w kilka punktów oświetleniowych, jednak bez względu na to, czy wybieramy lampę sufitową, kinkiet, czy halogeny, musimy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Jakie normy oświetleniowe w łazience powinny gościć? Podpowiadamy, jak wyposażyć się w bezpieczne oświetlenie łazienki. 

Wilgoć, unosząca się para wodna - specyficzne warunki panujące w łazience sprawiają, że kompletując oświetlenie do tego pomieszczenia, musimy kierować się kilkoma zasadami, które zapewnią bezpieczeństwo podczas użytkowania, równocześnie pozytywnie wpływając na komfort. Jakie lampy wodoszczelne do łazienki będą najlepszym rozwiązaniem? Czy barwa światła powinna być ciepła, czy zimna? Co zrobić, gdy poza funkcjonalnością chcemy, aby łazienka była też nowoczesna i atrakcyjna wizualnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Bezpieczne oświetlenie łazienki - czym się sugerować podczas wyboru lampy?

Oświetlenie łazienkowe powinno uwzględniać przede wszystkim oświetlenie centralne. Lampę sufitową najlepiej umieścić na środku sufitu - dzięki temu lampa oświetli całe pomieszczenie. Oświetlenie centralne powinno cechować się łagodnym światłem rozproszonym, aby nie raziło w oczy. W zależności od metrażu łazienki warto wyposażyć się w dodatkowe formy oświetlenia w postaci źródeł punktowych i bocznych, określanych mianem światła funkcyjnego. Jeśli stawiamy na stylowe wnętrza, wyposażmy łazienkę również w oświetleniowe elementy dekoracyjne. Nie zapominajmy o klimacie - światło powinno łączyć ze sobą praktyczność i przytulność sprzyjającą odpoczynkowi podczas kąpieli. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie 500 lx na 1 m2. Jeśli zatem chcesz oświetlić łazienkę o powierzchni 6 m2, wybierz żarówki o mocy 150W. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo użytkowania, wybierajmy lampy z wyższym poziomem IP. Wskaźnik IP to inaczej klasa szczelności. Oświetlenie łazienkowe powinno być opatrzone klasą szczelności minimum IP44 - modele tego typu są hermetycznie zabudowane, dzięki czemu są odporne na bezpośredni kontakt z kroplami wody. 

Zastanawiasz się, jak oświetlić kabinę prysznicową i czy bezpieczne oświetlenie kabiny prysznicowej jest w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: tak, jednak w tym wypadku klasa szczelności musi być wyższa. Optymalnym, bezpiecznym rozwiązaniem będą lampy o oznaczeniu IP67 lub IP68 określającym odporność na działanie wilgoci i bezpośredni kontakt z wodą - oświetlenie tego typu może stanowić też element wyposażenia wanny. 

Bezpieczne oświetlenie łazienki - proponowane rozwiązania oświetlenia centralnego i punktowego

Wiedząc już, jak dobrać klasę szczelności, czas wybrać konkretne modele lamp. Poza ustaleniem stylu, w jakim utrzymana będzie dana forma oświetlenia, warto postawić na praktyczne rozwiązania, które wzmocnią funkcjonalność pomieszczenia. W roli sufitowego oświetlenia najlepiej sprawdzi się plafon lub wpuszczane w sufit reflektory - tego typu lampy są wyjątkowo odporne na działanie wilgoci. Wybierając plafon, nie musimy ograniczać się do minimalistycznej wersji, jeśli chcemy postawić na coś bardziej dekoracyjnego, lampa akrylowa będzie idealnym wyborem, który równie dobrze sprawdzi się w nowoczesnej łazience, jak i tej utrzymanej w stylistyce glamour. Z kolei reflektory pozwalają na pełne dostosowanie kąta rozsyłu światła i dopasowanie do aktualnych potrzeb użytkownika.  Równie dobrym rozwiązaniem będzie halogen pod prysznicem - zwłaszcza, jeśli kabina umiejscowiona jest w narożniku lub za ścianką - to nie tylko poprawi komfort podczas kąpieli, ale i optycznie powiększy powierzchnię łazienki. Dopasowując światło do łazienki, musimy wziąć pod uwagę nie tylko jej metraż i przeznaczenie, ale i dominującą kolorystykę i dostęp do naturalnego światła. W ciemnych pomieszczeniach warto zastosować sporo dodatkowych punktów oświetleniowych wyposażonych w żarówki o większej mocy - poza kinkietami, czy halogenami, świetnie sprawdzą lustra podświetlane LED, które ułatwią codzienną pielęgnację, przygotowywanie makijażu, czy golenie, równocześnie zapewniając ciekawy efekt wizualny. W przypadku łazienki o jasnych ścianach lepszym rozwiązaniem będą żarówki o mniejszej mocy - w innym przypadku światło może być przytłaczające i na dłuższą metę męczące. 

Lampy z wyższym poziomem IP, minimum IP44 w przypadku oświetlenia górnego i kinkietów oraz IP67-68 w przypadku oświetlenia kabiny prysznicowej i wanny, to niezbędnik w każdej łazience, w której chcemy, aby królowała nie tylko praktyczność i odpowiedni klimat, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Dostosowując oświetlenie, pamiętaj, aby wziąć też pod uwagę metraż pomieszczenia, bazując nie tylko na centralnej formie oświetlenia, ale i świetle punktowym, które poza funkcjonalnością odgrywa też rolę dekoracji. Prezentowane przez nas rady pozwolą Ci wyposażyć łazienkę w taki sposób, aby zachwycała zarówno designem, jak i profesjonalnym doborem źródła oświetlenia do specyfiki warunków, jakie panują w tym pomieszczeniu.






 

Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)