Oświetlenie prysznica - sprawdzone rozwiązania do łazienki

Oświetlenie prysznica - sprawdzone rozwiązania do łazienki

Kategorie: Aranżacje , Główna , Porady

Jakie lampy do łazienki wybrać? Postawić na plafony sufitowe, kinkiety, a może przewody szynowe? Na czym się skupić, podczas wyboru lamp? Sprawdź nasz poradnik! 

Dlaczego ważne jest zaplanowanie oświetlenia łazienki? 

Na etapie planowania lub remontu domu bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko rozmieszczenie źródeł światła we wszystkich pomieszczeniach, w tym w łazience, ale także rodzaj opraw oświetleniowych, które należy zainstalować. Łazienka może pełnić różne funkcje. Czasami może być miejscem, w którym można cieszyć się orzeźwiającym prysznicem przed rozpoczęciem nowego dnia pracy. Może być również salonem kosmetycznym, z wszelkiego rodzaju pielęgnującymi kremami, maseczkami i olejkami lub małym gabinetem, w którym można przeczytać gazetę, a nawet dokonać zakupów online. Z tych wszystkich powodów potrzebujemy elastycznego i dynamicznego oświetlenia, a jeszcze lepiej: funkcjonalnego i nastrojowego, które sprosta naszym potrzebom.  

Jakiej oprawy oświetleniowej potrzebuję? 

Jeśli chodzi o wybór rodzaju oprawy oświetleniowej do zainstalowania w łazience, musisz wziąć pod uwagę zarówno efekt, który chcesz stworzyć, jak i stopień ochrony oprawy przed rozpryskami wody. Do oświetlenia ogólnego można zastosować grodzie LED ścienne lub sufitowe, ponieważ mają one wysoki stopień ochrony przed rozpryskami wody i kurzem. Dobry stopień ochrony musi być wyższy niż 44 (IP44). Inną opcją może być lampa wisząca zintegrowana z lampami LED lub uchylne i stałe reflektory wpuszczane o szerokim kącie wiązki światła. 

Aby stworzyć oświetlenie łazienkowe akcentujące na częściach wystroju wnętrza, jedną z opcji będą ściemniane reflektory punktowe LED o wąskim kącie wiązki światła. Do wzmocnienia światła wokół lustra doskonale nadaje się zintegrowana rurka LED w listwie oświetleniowej na górze lustra lub paski LED na obu końcach. Wreszcie można skorzystać z pośredniego oświetlenia w łazience, aby nadać jej odrobinę intymności, która wzbogaci wystrój wnętrza i stworzy idealną atmosferę. 

Temperatura barwowa – jak dobrać ją do swoich potrzeb? 

Do oświetlenia ogólnego w łazience oraz do źródeł światła w lustrze zalecamy chłodno-białą temperaturę barwową około 4000 Kelwinów. Cieplejsza temperatura może zmienić oddawanie barw. W przypadku oświetlenia nastrojowego wybór zależy od pożądanego efektu ogólnego.  

Ile źródeł światła muszę umieścić w łazience? 

Liczba źródeł światła do zainstalowania w łazience zależy od trzech czynników: wielkości pomieszczenia, ilości naturalnego światła i atmosfery, którą chcesz stworzyć. Na przykład, łazienka bez okien będzie potrzebowała większej liczby źródeł światła, ponieważ muszą one być włączone również w ciągu dnia. W takim przypadku zawsze zalecamy wybór oświetlenia LED, ponieważ obniży ono koszty energii na rachunkach za prąd. Plafony sufitowe sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, również w łazience. 

Gdzie należy umieścić oprawy oświetleniowe? 

W łazience może być potrzebne albo oświetlenie funkcjonalne, albo dekoracyjne. Aby cieszyć się funkcjonalnym oświetleniem ogólnym, zalecamy zainstalowanie lampy sufitowej w centrum łazienki. Z kolei do oświetlenia nastrojowego można wykorzystać ściemniane reflektory LED, a także lampy do chromoterapii. Można je zainstalować np. w pobliżu lustra, gdzie zazwyczaj potrzebujemy dużej mocy światła do wykonywania codziennych czynności lub można je przyciemnić w celach dekoracyjnych. Ważne jest, aby unikać cieni, które mogą zmienić postrzeganie naszego odbicia. Aby temu zapobiec, można na przykład umieścić chrupiące boczne lampy wokół luster. Aby uzyskać nastrojowe oświetlenie, można zdecydować się na zainstalowanie taśm LED o różnych kolorach w pobliżu prysznica lub wanny. Im bliżej źródeł wody, tym większa ochrona IP będzie potrzebna. Osobny włącznik światła dla oświetlenia ogólnego i nastrojowego pomoże Ci zarządzać efektem, który chcesz stworzyć w swojej łazience. 

Dlaczego ważne jest, aby wybrać oświetlenie LED w łazience? 

Ważne jest, aby wybrać oświetlenie LED w łazience nie tylko ze względu na dużą oszczędność energii, ale także na specyficzne cechy tej technologii. Diody LED nie nagrzewają się i są odporne na wilgoć. Oznacza to, że w przeciwieństwie do lamp żarowych czy halogenowych, mają mniejsze ryzyko awarii i nie są źródłem ciepła dla Twoich mebli. Ponadto diody LED są dostępne w szerokiej gamie kolorów, włączają się natychmiast, można je ściemniać, a przede wszystkim mogą być bezpiecznie poddawane recyklingowi, nie powodując żadnych szkód dla naszego organizmu ani środowiska. 

Oświetlenie do łazienki - postaw na jakość 

W dobrze oświetlonej łazience, prawdopodobnie po prostu włączasz swoje światło łazienkowe i nie myślisz o nim wiele poza tym, czy żarówka wymaga wymiany. Ale prawda jest taka, że jeśli chodzi o oświetlenie wnętrza, to oświetlenie łazienki jest tak naprawdę jednym z najważniejszych elementów w Twoim domu. Doskonałe oświetlenie może odmienić łazienkę bez konieczności przeprowadzania pełnego remontu i sprawić, że mała, ciasna przestrzeń stanie się otwarta i przestronna. Z drugiej strony, złe oświetlenie łazienki może zrujnować nawet doskonale wyremontowaną przestrzeń. 

Oświetlenie łazienkowe nie tylko rozjaśnia przestrzeń, ale także pomaga w spokojnym przejściu z dnia na noc i budzi Cię rano. Kiedy szykujesz się na dzień w biurze lub noc w mieście, złe oświetlenie może uniemożliwić Ci wyjście za drzwi. A kiedy się rozluźnisz po długim dniu, ostre oświetlenie może cię obudzić i sprawić, że nie będziesz mógł zasnąć dłużej. 

Wszystko to ma na celu powiedzieć, że oświetlenie łazienkowe jest naprawdę, naprawdę ważne i jest zdecydowanie jednym z najłatwiejszych uaktualnień można zrobić w swojej łazience. Wielu projektantów twierdzi, że oświetlenie łazienkowe może być jedną z najważniejszych decyzji, jakie możesz podjąć w swojej łazience. Od napowietrznych wisiorków do kinkietów, istnieją nieskończone możliwości wyboru i sposoby dostosowania przestrzeni, więc decyzja może być przytłaczająca. 

Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)