Jak samodzielnie podłączyć taśmę LED? Instrukcja montażu

Jak samodzielnie podłączyć taśmę LED? Instrukcja montażu

Kategorie: Główna , Porady

Oświetlenie LED cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego - taśmy LED nie tylko dostarczają odpowiednie źródło światła, ale i zapewniają wyjątkowe efekty wizualne, wprowadzając do danego pomieszczenia przytulny klimat. Chcesz upiększyć mieszkanie tego typu oświetleniem, jednak nie wiesz, jak podłączyć taśmę LED bez lutowania lub jak zamontować taśmę LED pod szafkami kuchennymi, czy w innym miejscu w domu? Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajduje się instrukcja krok po kroku. 

Planując zmianę formy oświetlenia, zastanawiasz się, jak podłączyć taśmę LED? W pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć, że sposób podłączania jest w pełni uzależniony od rodzaju oświetlenia LED, które występuje w wersji ekonomicznej i profesjonalnej. Czym się różnią, jaki dają efekt i do jakich pomieszczeń są dedykowane? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Taśma LED - jaką wybrać?

Jeśli stajesz przed wyborem - taśma ekologiczna, a profesjonalna i zastanawiasz się, na który model się zdecydować, wszystko uzależnione jest od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Ekonomiczne taśmy LED dostępne są wyłącznie w dwóch barwach - ciepłej lub zimnej oraz, mimo tego samego poboru prądu, co taśmy profesjonalne, świecą o połowę słabiej. Dodatkowo warto wiedzieć, że taśma ekonomiczna objęta jest roczną gwarancją, a profesjonalna aż trzyletnią! Taśmy profesjonalne dostępne są też w wersji zapewniającej naturalny odcień światła, który nie obciąża oczu i zapewnia odpowiednią widoczność, podczas oświetlania zachowując naturalny odcień skóry, dlatego chętnie wykorzystywane są w łazience, czy sypialni w okolicy toaletki, gdzie wykonywany jest makijaż, czy inne zabiegi pielęgnacyjne wymagające oświetlenia zbliżonego do światła dziennego. Stając przed zakupem lamp tego typu, warto też zwrócić uwagę na szczelność, dopasowując rodzaj oświetlenia do specyfiki miejsca, w którym będzie się znajdowało oraz formę podłączenia, która będzie bezpośrednio rzutować na poziom trudności montażu. Jeśli preferujesz proste i wygodne rozwiązania, dowiedz się, jak podłączyć taśmę LED bez lutowania. Poniżej znajdziesz prosty poradnik, na podstawie którego każdy początkujący majsterkowicz dowie się, jak podłączyć taśmę LED do włącznika światła i jakie zasilacze do taśmy LED są najlepszym wyborem gwarantującym trwały efekt.

Jak podłączyć taśmę LED - instrukcja krok po kroku 

Jak podłączyć taśmę LED z zasilaczem? Najprostszą metodą jest lutowanie zapewniające trwały i niezawodny efekt, co rzecz jasna nie oznacza, że montaż taśm bez lutowania nie jest możliwy. Jeśli zatem interesuje Cię, jak podłączyć taśmę LED bez lutowania, pierwszym zabiegiem, jaki powinieneś wykonać, jest odpowiednie połączenie taśm - szeregowe lub równoległe. Ponownie wszystko uzależnione jest od specyfiki miejsca, w jakim montujemy oświetlenie oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. W obu przypadkach należy pamiętać, że pasek LED można przeciąć tylko poprzez oznakowanie specjalnie nałożone na powierzchnię taśmy. Kolejnym aspektem jest dobór złączki, która warunkuje to, jak podłączyć taśmę LED do włącznika światła. Możemy wyróżnić 3 rodzaje złączek:

  • do podłączania zasilania - złączka tego typu jest wyposażona w przewody ulokowane tylko z jednej strony. Jak podłączyć taśmę LED do zasilacza? Wystarczy otworzyć złączkę i wsunąć taśmę LED. Pamiętaj o zachowaniu właściwej polaryzacji, czyli plus połącz z plusem, a minus z minusem. Oznaczenia znajdują się na taśmach

  • do połączeń sztywnych - czyli tzw. złącza zaciskowe. Są one wyposażone w ostrza, które nacinają powłokę silikonową łączącą taśmy. Jak podłączyć taśmę LED do prądu? Wystarczy umieścić końcówki taśm w złączce i zacisnąć zatrzask. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszej złączki, tak i tutaj należy pamiętać o zachowaniu zasad polaryzacji.

  • do połączeń wiotkich - w tym wypadku sytuacja wygląda analogicznie do dwóch powyższych. Dwustronna złączka umożliwia łączenie taśm pod dowolnym kątem, a co za tym idzie, tworzenie instalacji o dowolnym kształcie. Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować taśmę LED pod szafkami kuchennymi lub przy innych meblach, złączka do połączeń wiotkich jest rozwiązaniem.

Zasilacze do taśmy LED są równie istotne, co złączki. W tym wypadku również można wyodrębnić 3 rodzaje produktów:

  • zasilacz wtyczkowy - jak sama nazwa wskazuje, zasilacz tego typu jest wyposażony we wtyczkę, którą podłączamy bezpośrednio do gniazdka. Takie rozwiązanie jest dedykowane instalacjom oświetleniowym o niezbyt dużej mocy 

  • zasilacz modułowy - standardowy, wewnętrzny zasilacz, w którym przewody są instalowane przez ich przykręcenie. Od dołu zasilacza przykręcamy przewody L (brązowy) i N (niebieski) - o mocy 230 V. Od góry podłączamy taśmę ledową zgodnie ze schematem - przewód czerwony do plusa, czarny do minusa

  • zasilacz hermetyczny - to wersja transformatora, z którego wychodzą przewody. Jeśli nie chcemy wykonywać lutów, możemy połączyć przewód brązowy i niebieski z taśmą ledową za pomocą złączek. Tego typu zasilacz jest dedykowany instalacjom narażonym na trudne warunki. 

Jeśli po raz pierwszy samodzielnie podłączałeś taśmę LED i chcesz zyskać pewność, że instalacja jest bezpieczna i trwała, odwiedź sklep z lampami i oświetleniem - tam wyposażysz się w gotowy zestaw do montażu taśm bez konieczności lutowania. Jeśli chcesz spróbować własnych sił, powyższy poradnik powinien pomóc Ci zgłębić wiedzę na temat tego, jak podłączyć taśmę LED, aby uzsykać upragniony efekt. 

Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)