Jak zaplanować punkty świetlne w mieszkaniu?

Jak zaplanować punkty świetlne w mieszkaniu?

Planowanie oświetlenia w mieszkaniu to jeden z najważniejszych punktów podczas budowy domu, czy kompletnego remontu mieszkania. Wpływa on bowiem zarówno na funkcjonalność wnętrza, jak i klimat panujący w danym pomieszczeniu. Ile punktów świetlnych na m2 uwzględnić, czy warto wybrać ledowe punkty świetlne i czym się kierować podczas zakupu? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym poradniku.

Jak zaplanować punkty świetlne - podstawowe informacje 

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że planując elektrykę w domu, czy mieszkaniu, należy wziąć pod uwagę zarówno punkty świetlne, jak i włączniki światła i gniazda elektryczne. Wspomniane punkty świetlne to punkty świetlne sufitowe (górne), kinkiety (boczne), schodowe i dekoracyjne. Włączniki z kolei dzielą się na pojedyncze (w przypadku jednej lampy), podwójne (w przypadku dwóch lamp lub jednej dzielonej na pół) i schodowe (w tym wypadku włączamy światło w jednym miejscu, wyłączamy w drugim). Planując punkty świetlne, w pierwszej kolejności powinniśmy określić układ funkcjonalny domu lub mieszkania, czyli rozplanować, gdzie chcemy umiejscowić kanapę w salonie, stół w kuchni, blat kuchenny, lodówkę, czy inne sprzęty domowe. Istotne jest również rozplanowanie oświetlenia w sypialni, aby np. móc korzystać z wygodnych rozwiązań, takich jak lampka nocna, czy kinkiety nad łóżkiem. Podobnie jest w przypadku dobierania oświetlenia do łazienki - w tym wypadku równie istotne jest to, gdzie planujemy ulokować wannę, czy kabinę prysznicową - to wpływa bowiem nie tylko na widoczność w pomieszczeniu, ale i bezpieczeństwo. Niezbędne jest też dobre rozplanowanie oświetlenia w przedpokoju - w tym wypadku pamiętajmy, że zazwyczaj nie możemy tam liczyć na dostęp do naturalnego światła słonecznego, zatem musimy wyposażyć korytarz w odpowiednią ilość źródeł światła o na tyle dużej mocy, aby zapewniły odpowiednią widoczność.

Jak zaplanować punkty świetlne - porady

Każde pomieszczenie wymaga innej specyfiki oświetlenia. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile punktów świetlnych na m2 będzie odpowiednią opcją. Planując oświetlenie, należy wziąć pod uwagę również ilość lumenów, jaką musi mieć żarówka, czy kąt rozsyłu światła, wskaźnik oddawania barw CRI oraz klasę szczelności, czyli wskaźnik IP. Jest on szczególnie ważny w kuchni i w łazience, gdyż panuje tam wyższa wilgotność. Warto też przemyśleć, gdzie w danym pomieszczeniu będzie tzw. przestrzeń robocza - w kuchni będzie to blat lub stół oraz miejsce przy kuchence i zlewie, z kolei w domowym biurze będzie to biurko. Wspomniana wcześniej wartość lumenów powinna być też dostosowana do ogólnej specyfiki wnętrza - jeśli planujesz aranżację wnętrza w ciemnym wydaniu, lampy powinny być wyposażone w żarówki z większą liczbą lumenów. Analogicznie, jeśli stawiasz na jasne wnętrze, możesz je oświetlić modelami wyposażonymi w żarówki o mniejszej mocy. Świetnie sprawdzą się też punkty świetlne led. Należy wziąć też pod uwagę dostęp do światła dziennego oraz wielkość pomieszczenia - metraż oświetlanego wnętrza powinien współgrać z wymiarami i mocą lampy - zbyt małe źródło światła wprowadzi do pokoju nieprzyjemny półmrok, z kolei zbyt silne światło i zbyt duża lampa w małym pomieszczeniu sprawi, że wnętrze będzie przytłaczające.

Jak zaplanować punkty świetlne - o czym pamiętać?

Planując punkty świetlne, nie zapominajmy o ich funkcji i randze. W przestronnym salonie 2-3 wiszące lampy w stylu retro, glamour, czy nowoczesnym będą lepszą opcją niż 10 małych halogenów. Ich kąt rozproszenia światła będzie większy, a barwa przyjemniejsza dla oczu. Kinkiet nad stołem w jadalni może być dobrą opcją, pod warunkiem, że wykorzystamy go wyłącznie jako dodatkowe światło punktowe, które będzie pełniło funkcję bardziej dekoracyjną niż użyteczną. W tego typu pomieszczeniu lampa wisząca jest niezbędna i powinna być dostosowana nie tylko do metrażu, ale i np. kształtu stołu - nad okrągły stół polecamy lampę z okrągłym kloszem, nad prostokątny - analogicznie - z prostokątnym. Jeśli chcemy zadbać równocześnie o funkcjonalność i atrakcyjność, warto postawić na praktyczne i dekoracyjne dodatki - jednym z nich jest np. żarówka Edisona LED, która świetnie wkomponuje się w stylistykę industrialną. W przedpokoju z kolei świetnie sprawdzi się lampa typu Azzardo Bross, czyli oprawa natynkowa, która równie dobrze oświetli przestrzeń nowoczesnego i minimalistycznego salonu, czy kuchni. Poszukując atrakcyjnego rozwiązania do łazienki lub sypialni, chcąc oświetlić np. toaletkę, polecamy model Ramko Echo. Lampa w kształcie okręgu podświetlanego źródłem światła LED będzie też niebanalną alternatywą dla lamp ściennych, czy kinkietów do salonu.  

Mamy nadzieję, że w poradniku znaleźliście odpowiedź na pytanie, jak zaplanować punkty świetlne w mieszkaniu. Jeśli potrzebujecie fachowej porady lub wskazówek dotyczących dopasowania źródła światła do specyfiki pomieszczenia, nasi eksperci służą radą - zapraszamy do kontaktu. 

 

 




Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)