Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni?

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni?

Kategorie: Aranżacje , Główna , Kuchnia , Porady

Aranżujesz kuchnię i stajesz przed wyborem oświetlenia? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, na którego łamach wyjaśniamy, jak zaprojektować oświetlenie w kuchni, czym się sugerować podczas wyboru konkretnych źródeł światła i jakie modele, naszym zdaniem, są najlepszym wyborem. 

Wybór lampy do kuchni i jadalni jest istotną decyzją, gdyż rzutuje na funkcjonalność pomieszczenia. Projektując oświetlenie kuchenne, należy mieć na względzie to, że to miejsce w mieszkaniu powinno być wyjątkowo funkcjonalne, aby przygotowywanie posiłków było przyjemne. Zatem czy zdecydować się na oświetlenie centralne, czy punktowe, wyłącznie funkcjonalne, czy też dekoracyjne i ile lumenów do kuchni wybrać, aby zapewnić sobie odpowiednią widoczność i nie nadwyrężać oczu?

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni - czym się sugerować podczas wyboru źródła światła? 

Jeśli zastanawiasz się, czym się kierować podczas projektowania oświetlenia w kuchni, odpowiedź powinna brzmieć: ergonomią! Kuchnia powinna być funkcjonalna, aby móc bez problemu przygotować dania. Aby dopasować odpowiednio światło, które bezpośrednio wpływa na praktyczność pomieszczenia, w pierwszej kolejności warto wyznaczyć mniejsze strefy, przydzielając im konkretne funkcje. Lampy do kuchni i jadalni powinny uwzględniać zarówno oświetlenie centralne, zadaniowe i dekoracyjne. Czym powinno się charakteryzować?

  • oświetlenie centralne - czyli główne. Zazwyczaj jest to lampa sufitowa, która oświetla całe pomieszczenie. Jeśli dysponujemy niewielką kuchnią, klasyczna lampa z jednym źródłem oświetlenia będzie wystarczająca. W przypadku dużego metrażu, poza zdecydowaniem się na lampę o kilku źródłach świetlnych, koniecznie należy uwzględnić też oświetlenie punktowe

  • oświetlenie punktowe, czyli oświetlenie powierzchni roboczej i oświetlenie blatu - miejsc, w którym konieczna jest perfekcyjna widoczność. Wybierając oświetlenie punktowe, warto zdecydować się na modele zapewniające światło o barwie neutralnej lub zimnej

  • oświetlenie pod szafki kuchenne, czyli w większym stopniu dekoracyjne niż funkcjonalne. Tu świetnie sprawdzą się listwy LED lub reflektorki halogenowe, które są energooszczędnym, atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem. Tego typu oświetlenie nie tylko pomoże wyeksponować przestrzeń kuchenną, ale i oświetlić konkretne punkty robocze.

 

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni - polecane modele 

Po ustaleniu ile punktów świetlnych uwzględnimy w kuchni, czas na wybór konkretnych modeli lamp. Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni, aby, poza praktycznością, cechował się również atrakcyjnym designem? Jakie lampy do kuchni i jadalni najlepiej sprawdzają się w tego typu pomieszczeniach? Podstawą oświetlenia centralnego są lampy wiszące do kuchni - zarówno klasyczne, proste modele, jak i lampy glamour, które cieszą się coraz większym uznaniem wśród zwolenników nowoczesnych wnętrz. Żyrandol do kuchni niegdyś był czymś rzadko spotykanym, obecnie stanowi coraz chętniej wybierany element wyposażenia. Decydując się na taką formę oświetlenia, pamiętajmy, aby lampy były nie tylko dekoracyjne, ale i wyposażone w źródło światła o odpowiedniej wartości lumenów - najlepszą opcją będą lampy powyżej 3000 lm. Z kolei oświetlenie punktowe, np. znajdujące się nad kuchennym blatem, na którym przygotowujemy posiłki, najodpowiedniejsze będzie oświetlenie o wartości 5000-7000 lm. Pamiętajmy jednak, że uzależnione jest to ściśle zarówno od powierzchni kuchni, jak i jej rozmieszczenia - jeśli kuchnia wyposażona jest w przestronne okna, gdzie przez większą część dnia króluje światło słoneczne, możemy śmiało postawić na zimny odcień światła. Z kolei w przypadku ciemnych kuchni, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do naturalnego światła lub jest on niewielki, lepszą opcją będzie wybranie światła o ciepłym tonie - w przeciwnym wypadku dodatkowo wychłodzimy optycznie wnętrze, co może rzutować na nasze samopoczucie. Jeśli urządzasz kuchnię w stylu skandynawskim, nowoczesnym lub rustykalnym, albo industrialnym, lampy orientalne sprawdzą się świetnie. Tego typu formy oświetlenia dostępne są w formie drewnianej - idealnie sprawdzając się w minimalistycznych, jasnych kuchniach, szklanej - dostosowanej do nowoczesnych pomieszczeń i metalowej, która podkreśla klimat kuchni rustykalnej lub industrialnej. Odwiedzając sklep z oświetleniem, pamiętaj, że lampy, poza funkcją praktyczną, spełniają też funkcję dekoracyjną - zadbaj zatem o to, aby współgrały z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni. 

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni? Wszystko uzależnione jest od jej położenia i metrażu oraz tego, czy spędzasz dużo czasu na gotowaniu. Aranżując to pomieszczenie, zadbaj zarówno o jego funkcjonalność, jak i dekoracyjność - w tym wypadku możesz śmiało puścić wodzę fantazji, decydując się np. na okazały żyrandol do kuchni zdobiony szkiełkami, czy wyjątkowo dekoracyjne lampy glamour. Bez względu na to, czy postawisz na nowoczesność, czy pozostaniesz przy klasycznych modelach lamp kuchennych, pamiętaj, aby konkretny model był dostosowany do źródła światła o mocy i poziomie lumenów adekwatnych do Twoich potrzeb i specyfiki wnętrza. 



Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)