Jakie oświetlenie do małej łazienki?

Jakie oświetlenie do małej łazienki?

Kategorie: Aranżacje , Główna , Porady

Oświetlenie to kluczowy element wyposażenia każdej łazienki. Odpowiedni dobór lamp pozwala nie tylko na zapewnienie dobrej widoczności, która jest niezmiernie istotna podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, czy wykonywaniu makijażu, ale i optyczne powiększenie przestrzeni, co ważne w przypadku łazienek o ograniczonym metrażu. Jakie oświetlenie do małej łazienki wybrać? Poznaj 3 kluczowe cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Łazienka to zazwyczaj miejsce pozbawione okien. W związku z tym kluczowym elementem wyposażenia jest oświetlenie, które nie tylko poprawi widoczność, ale i optycznie powiększy przestrzeń. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie łazienkowe, zwłaszcza do pomieszczenia o niewielkim wymiarze. 


Oświetlenie do małej łazienki - jak dobrać rodzaj oświetlenia?

Odpowiednie oświetlenie łazienki jest szalenie ważne, jeśli chcemy, aby pomieszczenie było funkcjonalne. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości światła dziennego, szczególnie jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Niestety nie w każdym budownictwie jest to możliwe. Światło w małej łazience odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie ma okien, a my nie mamy możliwości wyposażenia go w luksfery ścienne, które mogłyby odbijać naturalne światło z innych pomieszczeń. Na co zwracać uwagę kompletując oświetlenie łazienkowe? Czy samo oświetlenie sufitowe w małej łazience będzie dobrym rozwiązaniem, czy lepiej zdecydować się na dodatkowe kinkiety lub lustra podświetlane? Stając przed wyborem konkretnego produktu, weź pod uwagę 3 główne zasady:

  1. Zadbaj o przynajmniej dwa źródła światła - łazienka to specyficzne pomieszczenie - aby zapewnić sobie komfort i odpowiednią widoczność podczas wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych należy wyposażyć wnętrze w przynajmniej dwa źródła światła. Podstawowe oświetlenie łazienkowe to rzecz jasna światło górne. Dodatkową formą powinny być kinkiety. Częstym i równie dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie lustra - w małej łazience to szczególnie ważne - pomieszczenia o ograniczonym metrażu, pozbawione okien, są ponure, w związku z czym widoczność w nich jest mocno ograniczona 

  2. Postaw na oświetlenie punktowe - ledy w małej łazience sprawdzą się idealnie. Punktowe oświetlenie pozwoli nie tylko doświetlić konkretne miejsca w pomieszczeniu, ale i optycznie je powiększą. Oświetlenie łazienkowe w formie ledowych punktów wprowadzą też klimatyczny nastrój, który pozwoli się zrelaksować np. podczas długiej kąpieli. Dodatkową zaletą jest łatwy montaż i prosta, jednak odporna na wilgoć konstrukcja

  3. Oświetl miejsca, z których korzystasz najczęściej - oświetlenie łazienkowe nie powinno ograniczać się wyłącznie do lampy sufitowej, nawet jeśli dostarcza kilka punktów światła. Kompletując formy oświetlenia, pamiętajmy, że najwięcej czasu w łazience spędzamy przed lustrem - to właśnie ono powinno być odpowiednio podświetlone. W tym wypadku sprawdzą się zarówno kinkiety, jak i ledy. Wybierając formę oświetlenia, postawmy na symetrię - równomierne umieszczenie lamp po obu stronach lustra zapewnia efekt najbardziej zbliżony do światła naturalnego i pozwala wyeliminować cienie. Wybierając kinkiety, zdecyduj się na modele wyposażone w oprawy rozpraszające światło - mleczne lub matowe. Lampy z nieosłoniętymi żarówkami nie są najlepszym rozwiązaniem - światło emitowane za ich pośrednictwem może razić, uniemożliwiając swobodne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Coraz większą popularnością cieszą się też lustra podświetlane, które zapewniają odpowiednie podświetlenie, tym samym umożliwiając komfortowe wykonanie makijażu, golenia, czy innych zabiegów wpisanych w codzienną pielęgnację. 

Oświetlenie do małej łazienki - co zrobić, aby optycznie powiększyć pomieszczenie?

Odpowiednio skompletowane oświetlenie w małej łazience może być nie tylko funkcjonalne, ale i wpływać na ogólny wygląd pomieszczenia. Ograniczona metrażowo łazienka zazwyczaj sprawia wrażenie ponurej i nieco klaustrofobicznej, jeśli chcesz optycznie ją powiększyć, poza odpowiednim doborem kolorystycznym ścian, czy płytek, zadbaj o formę oświetlenia. Oświetlenie w małej łazience powinno zapewniać nie tylko dobre rozproszenie światła, ale i stosowną barwę. Światło w małej łazience powinno mieć odcień chłodny - biały (4000 - 5000 K) - to nie tylko powiększy wizualnie pomieszczenie, ale i zapewni wyższy kontrast, poprawiając ostrość widzenia. Jeśli w Twojej łazience dominują chłodne barwy (szarości, brązy), postaw na chłodniejsze oświetlenie (barwa dzienna 5000 - 6500 K), w łazienkach o ciepłej kolorystyce, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ciepłego, miękkiego światła rozproszonego (2700 - 3500 K). 

Oświetlenie w małej łazience jest kluczowe. Jego dobór nie jest jednak tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Stosując się do powyższych rad, stawiając na kilka punktów oświetlenia i odpowiedni odcień światła, stworzysz przytulną, przejrzystą łazienkę, w której panuje nienaganna widoczność. 





Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)