Montaż lampy sufitowej - poradnik krok po kroku

Montaż lampy sufitowej - poradnik krok po kroku

Kategorie: Główna , Porady

Jesteś na etapie urządzania mieszkania? Czas na mocowanie lampy i innych form oświetlenia. Zastanawiasz się, jak zamontować żyrandol do sufitu samodzielnie, jak zamontować oświetlenie w suficie podwieszanym? A może chcesz zorientować się, z jakimi kosztami wiąże się skorzystanie z usług profesjonalnego montera? Zapoznaj się z poradnikiem przygotowanym przez Kolory Światła, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Samodzielne montowanie lampy sufitowej może się wydawać skomplikowanym zadaniem, zwłaszcza dla laika, który nigdy wcześniej nie podejmował się tego typu prac. Wbrew pozorom jednak montaż lampy wiszącej nie jest zbyt skomplikowany, wystarczy jedynie zastosować się do niezbędnych zasad, które nie tylko ułatwią pracę, ale i zapewnią maksimum bezpieczeństwa. Zatem jak zamontować żyrandol do sufitu, aby cieszyć się dobrym oświetleniem? Poniżej prezentujemy kluczowe zasady.

Montaż lampy sufitowej - poradnik 

Zanim rozpoczniemy montaż lampy sufitowej, w pierwszej kolejności musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, które ułatwią pracę. Akcesoria, o których mowa to śrubokręt z kontrolką przepływu prądu zwany próbówką lub klasyczny, izolowany śrubokręt oraz miernik prądu. Dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa, przed rozpoczęciem montażu lampy, sprawdźmy działanie śrubokrętu na zwykłym gniazdku. Po przygotowaniu akcesoriów czas na konkretne działania:

  1. wyłącz bezpieczniki - jeśli zastanawiasz się, jak zamontować lampę do sufitu, w pierwszej kolejności upewnij się, że w przewodach nie płynie prąd. Aby mieć pewność, że możesz bezpiecznie przystąpić do działań, sprawdź miernikiem przewody fazowe. Jak? Przyłóż końcówkę probówki do przewodu, jednocześnie dotykając palcem jej drugi koniec - jeśli lampka się zaświeci, oznacza to, że w przewodzie wciąż jest prąd

  2. rozdziel przewody - gdy zyskamy pewność, że prąd jest wyłączony, możemy rozpocząć montaż lampy sufitowej. Zazwyczaj w mieszkaniach z sufitu są wyprowadzone trzy przewody - dwa fazowe i jeden neutralny, zwany zerowym. Przewody fazowe prowadzą do włącznika światła, zerowy do skrzynki rozdzielczej. Najpierw zdejmij ok. 3 cm izolacji z końcówek każdego przewodu i rozdziel je, aby się nie dotykały. Kolejnym krokiem jest ponowne włączenie bezpieczników i dokładne sprawdzenie każdego z przewodów za pomocą próbówki lub miernika, wyłączając wcześniej włącznik światła. Jeżeli po dotknięciu do przewodu w mierniku zapala się lampka lub wychyla wskazówka, oznacza to, że jest to jeden z przewodów fazowych, jeśli się nie zapala - to przewód zerowy. Jeśli wszystko będzie podłączone prawidłowo, przewód zerowy będzie jeden, pozostałe będą przewodami fazowymi. Po zapamiętaniu kolejności przewodów wyłączamy na nowo bezpieczniki i upewniamy się, że w przewodach nie ma prądu

  3. przygotuj otwory w suficie - zarówno montaż klasycznej lampy, jak i montaż lampy do sufitu podwieszanego nie będzie możliwy, jeśli nie przygotujemy odpowiednio obszaru do montażu. Po przyłożeniu lampy w miejscu, w którym chcemy ją przytwierdzić, zaznaczamy ołówkiem miejsce, w którym będziemy wiercić otwory. Aby oszczędzić sobie dodatkowej pracy, sprawdźmy dokładnie, czy w miejscu, w którym chcemy wiercić, nie przebiega przewód - w przeciwnym razie konieczne będzie kucie sufitu. Po ustaleniu miejsca ulokowania lampy wiercimy otwory i umieszczamy w nich kołki rozporowe - najczęściej mają one rozmiar 6 x 60 mm. Jeżeli chcemy zamontować ciężką, okazałą lampę, wyposażmy się w minimum 4 kołki o większym rozmiarze - 8 x 80 mm 

  4. podłącz przewody do lampy - zazwyczaj lampy wyposażone są w kostkę niezbędną do podłączenia przewodów.  Aby połączyć przewody zazwyczaj wystarczy poluzować jedynie śrubkę umiejscowioną w kostce, wpuścić pod nią końcówkę przewodu i dokręcić. Kostki są wyposażone w specjalne oznaczenia, w którym miejscu należy podłączyć przewody fazowe, a w którym zerowy - dzięki temu nawet osoba bez doświadczenia bez trudu się z tym upora. Ważne jest to, aby zapamiętać, że nie można bezpośrednio łączyć przewodu aluminiowego z miedzianym - to może zniszczyć kontakt!  

  5. izoluj przewody - bez względu na to, czy montujemy oświetlenie korytarza, salonu, czy oświetlenie garderoby, po prawidłowym przygotowaniu lampy, powinniśmy bezpiecznie i poprawnie zaizolować przewody. W tym celu ponownie wyłączamy bezpieczniki, każdy przewód osobno owijamy taśmą izolacyjną (pod żadnym pozorem nie łączymy przewodów - to wywoła natychmiastowe zwarcie!). Izolacja pozwala nie tylko zabezpieczyć przewody przed spięciem, ale i działaniem wilgoci

  6. dokręć lampę - gdy przewody będą odpowiednio zaizolowane, pozostaje ostatni etap montażu lampy sufitowej, czyli dokręcenie lampy. Przykładamy lampę do wcześniej przygotowanych otworów, ukrywamy wystające przewody, a następnie w każdy przygotowany wcześniej otwór wkręcamy śrubę. Wybierając śruby, pamiętajmy, że powinny one idealnie przylegać do kołka rozporowego - to zapewni nie tylko trwały, ale i atrakcyjny wizualnie efekt.

Montaż lampy sufitowej - ile kosztuje?

Nie wiesz, jak zamontować lampę na sufit z płyt kartonowo-gipsowych, wydaje Ci się, że oprawy wpuszczane w sufit podwieszany są trudniejsze w montażu? Jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, aby samodzielnie zamontować oświetlenie, skorzystaj z pomocy fachowców. Ile kosztuje montaż lampy sufitowej? Wszystko uzależnione jest od tego, w jakim rejonie kraju się znajdujemy. Średnia kwota za montaż oświetlenia wewnątrz mieszkania wynosi ok. 80 zł/punkt brutto. Najwyższe ceny za tego typu usługi są w Warszawie - wahając się między kwotą 90 a 100 zł/punkt brutto. 

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas poradnik sprawił, że przekonaliście się, że montaż lampy sufitowej nie jest wyzwaniem nie do przeskoczenia dla laika. Stosując się do powyższych rad, będziecie w stanie bez trudu i, przede wszystkim, bezpiecznie zamontować oświetlenie w mieszkaniu. 








Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)