Podświetlenie roślin w ogrodzie – jak stworzyć klimatyczną aranżację?

Podświetlenie roślin w ogrodzie – jak stworzyć klimatyczną aranżację?

Kategorie: Główna , Porady

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie może spowodować, że posiadane przez nas rośliny będą przepięknie prezentowały się nie tylko w trakcie trwania dnia, ale również wieczorem oraz w nocy. W jaki więc sposób podświetlić poszczególne rośliny, aby stworzyć przy tym klimatyczną aranżację? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule. 

Lampy ogrodowe – nie tylko dekoracja

Według wielu osób lampy ogrodowe to przede wszystkim sposób na oświetlenie ogrodu po zachodzie słońca oraz na wyeksponowanie roślin, które według nas są godne uwagi. Lampy ogrodowe nie pełnią jednak wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Tego typu produkty w trakcie trwania wieczoru czy nocy zapewniają nam bowiem również bezpieczeństwo oraz komfort poruszania się. Z tej właśnie przyczyny lampy ogrodowe warto jest ustawić nie tylko obok naszych ulubionych roślin, ale również przy ścieżkach ogrodowych i różnego rodzaju schodkach czy krawężnikach, które po zmroku mogą stać się niewidoczne, a co za tym idzie – niebezpieczne. 

Podświetlenie roślin w ogrodzie – na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia ogrodowego?

Aby dobrze wybrać i rozplanować oświetlenie ogrodu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które sprawią, że czynność ta z przykrej konieczności stanie się naprawdę dobrą zabawą. Oto krótka lista, w której zawarte jest niemalże wszystko, co należy wiedzieć przed zabraniem się za oświetlanie ogrodu:

  1. Styl powierzchni i obiektów

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na styl powierzchni i obiektów, które planujemy oświetlić. Najlepiej, aby znajdujące się bezpośrednio obok siebie lampy pochodziły z tej samej kolekcji lub były przynajmniej w tym samym stylu.

  1.  Lokalizacja

Po drugie należy wziąć pod uwagę lokalizację, w której dane oświetlenie planujemy ustawić. Jest to niezwykle ważny aspekt, ponieważ to, spośród jakich lamp będziemy mogli wybierać, będzie się różniło w zależności od rodzaju znajdującego się w danym miejscu podłoża. Do oświetlenia różnego rodzaju ścieżek, alejek czy podjazdów sprawdzą się klasyczne lampy ogrodowe stojące lub latarnie ogrodowe. Jeśli zaś planujemy oświetlić trawnik lub różnego rodzaju rośliny, to najlepiej będzie zdecydować się na lampy ogrodowe LED do ziemi. 

  1. Źródło zasilania

Niezwykle ważnym etapem, o którym jednocześnie wiele osób zapomina, jest przemyślenie tego, w jaki sposób dane lampy są zasilane. Z praktycznego punktu widzenia najlepsze lampy ogrodowe to takie, które zasilane są za pomocą baterii, akumulatorów lub paneli solarnych. Tego typu oświetlenie nie wymaga bowiem bezpośredniego podłączenia do instalacji elektrycznej. Dość sporym atutem takich lamp jest również fakt, że niezwykle łatwo można przenieść je w inne miejsce, gdy na przykład aktualna aranżacja już nam się znudzi. 

  1. Energooszczędność

Z uwagi na fakt, że lamp w ogrodach zazwyczaj jest kilka i świecą się one każdego wieczoru i nocy, to najlepiej jest zainwestować w lampy solarne, które nie korzystają z instalacji elektryczne, a co za tym idzie – nie powodują podwyższenia rachunków za prąd. Jeśli jednak nie możemy lub nie chcemy postawić na lampy solarne, to najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na lampy na prąd, do których zamontujemy energooszczędne źródła światła. Można również zdecydować się na nowoczesne oświetlenie ogrodu zasilane bateriami, ale niestety w tym przypadku należy pamiętać, że z uwagi na konieczność dość częstej wymiany baterii ten typ lamp jest dużo mniej przyjazny otoczeniu niż oświetlenie posiadające panele solarne. 

  1. Szczelność oprawy

Parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu lamp ogrodowych, jest szczelność danej oprawy i jej odporność na różnego rodzaju pył, kurz oraz wodę, czyli tak zwany wskaźnik “IP”. Przyjmuje się, że na zewnątrz powinny być montowane lampy od IP44 w górę. W ogrodzie nie możemy więc zamontować klasycznych domowych opraw, których klasa szczelności to zazwyczaj IP20. 

  1. Włącznik

Przy wyborze oświetlenia do ogrodu musimy również wziąć pod uwagę sposób, w jaki lampy te będą włączane. Do wyboru mamy włączniki manualne i czasowe oraz tak zwane nowoczesne lampy ogrodowe na czujnik. W tym wypadku wybór zależy całkowicie od naszych preferencji. Warto jednak wspomnieć, że lampy na czujnik ostatnimi czasy cieszą się naprawdę sporą popularnością. 

Oświetlenie tarasu – rośliny tarasowe

Skoro w większości przypadków posiadane przez nas rośliny nie znajdują się wyłącznie w ogrodzie, ale także na tarasie, to dlaczego mielibyśmy nie zadbać również o ich oświetlenie? W tej roli doskonale sprawdzą się między innymi: 

  • kinkiety,

  • nietuzinkowe lampy, które mogą pełnić również funkcję doniczki,

  • oprawy natynkowe, 

  • oraz lampy ogrodowe wiszące.

Wybierając oświetlenie na taras, tak samo, jak w przypadku lamp ogrodowych powinniśmy dopilnować tego, aby były to lampy zewnętrzne. Nie powinny one mieć więc niższej klasy szczelności niż IP44. 

Jakie lampy ogrodowe wybrać?

W obecnych czasach na rynku oświetleniowym jest dostępnych naprawdę sporo najróżniejszych lamp ogrodowych. Tak duża różnorodność dla jednych jest błogosławieństwem, ponieważ po krótszym lub dłuższym czasie spędzonym na poszukiwaniach zazwyczaj są oni w stanie kupić dokładnie to, czego potrzebują. Dla innych niestety zbyt obszerna oferta jest klątwą. Z powodu nadmiaru opcji nie są oni bowiem w stanie zdecydować się na żadną z nich, co często skutkuje niepotrzebnym stresem. Z myślą o tego typu osobach, aby wybawić je nieco z opresji, wybrałam czterech godnych polecenia producentów oświetleniowych, którzy w swojej ofercie posiadają między innymi lampy ogrodowe i tarasowe. Są to: astro, maxlight, markslojd oraz globo lighting

Lampy ogrodowe to doskonały sposób nie tylko na zapewnienie naszym bliskim i nam samym bezpieczeństwa po zmroku, ale również na podkreślenie piękna posiadanego przez nas ogrodu czy tarasu. Powinniśmy więc dobrze się zastanowić, w jaki sposób rozmieścić zakupione przez nas lampy, aby cała aranżacja była nie tylko efektowna, ale również praktyczna.  

Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)