Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy w biurze - obowiązujące normy
Odpowiednio dobrane oświetlenie stanowiska pracy jest niezwykle ważne. To w dużej mierze od niego zależy przecież komfort pracowników, który przekłada się rzecz jasna na ich produktywność. Dodatkowo pracodawca musi przestrzegać norm prawnych, mówiących o tym, jakie oświetlenie powinno znajdować się w miejscu pracy. Przepisy BHP określają bowiem jaki rodzaj oświetlenia wymagany jest na danym stanowisku, tak aby zapewniał on nie tylko wygodę widzenia, ale także bezpieczeństwo pracy.
Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy – podstawowe informacje
Oświetlenie znajdujące się na przykład w biurze, zakładzie szwalniczym czy hali magazynowej podzielić można na dwie grupy. Jest to oświetlenie ogólne i miejscowe. Pierwsze z nich równomiernie oświetla całą przestrzeń i jest najkorzystniejsze dla ludzkiego wzroku. Niestety często nie zapewnia ono odpowiedniej ilości światła poszczególnym pracownikom w bezpośrednim miejscu ich pracy. Jest również mało ekonomiczne. Oświetlenie miejscowe z kolei bardzo dobrze spełnia potrzeby poszczególnych osób. Z uwagi na fakt, że jako ten typ źródła światła wybiera się często lampy regulowane, to pracownik jest w stanie dostosować kąt padania światła do swoich potrzeb, dzięki czemu jego komfort pracy się zwiększa, a efektywność rośnie. Jeśli chodzi o to, jakie światło powinno być montowane przy stanowisku pracy, to dla ludzkiego oka najkorzystniejsze jest światło naturalne o barwie zbliżonej do koloru jasnożółtego. Wielkość i rozmieszczenie opraw jest z kolei ściśle zależne od tego, w jakich pomieszczeniach dane lampy będziemy montować. Inne i inaczej rozmieszczone oświetlenie znajdziemy w biurowcu, a inne w dużej hali magazynowej czy w zakładzie produkcyjnym.
Normy prawne określająca prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy
Norm prawnych określających odpowiednie oświetlenie miejsc pracy jest kilka. Każda z nich mówi jednak o tym, że pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom zgodnych z Polskimi Normami, godnych warunków oświetleniowych, które w żadnym stopniu nie wpłyną na pogorszenie stanu ich zdrowia (np. pogorszenie wzroku z powodu zbyt słabego światła).
Pierwsza z nich to “PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”, zgodnie z którą wymagane jest, aby obok wymaganych norm określających natężenie oświetlenia pomieszczeń i stanowisk pracy znajdujących się wewnątrz budynków, spełnione były również dodatkowe potrzeby jakościowe i ilościowe.
Z kolei 26 paragraf rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy mówi o tym, że wymagane jest, aby w pomieszczeniach pracy zamontowane było oświetlenie elektryczne o parametrach, które są zgodne z Polskimi Normami.
Wpis dotyczący oświetlenia stanowisk pracy znaleźć możemy również w Kodeksie Pracy. Zgodnie z art. 207 § 2 właśnie tego kodeksu pracodawca zobowiązany jest do chronienia życia i zdrowia swoich pracowników poprzez zapewnienie higieny pracy oraz bezpiecznych warunków przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć techniki i nauki.
Oświetlenie miejsc pracy – propozycje
W obecnych czasach zarówno stacjonarnych sklepów z oświetleniem, jak i takich handlujących tylko w internecie jest naprawdę wiele, a co za tym idzie – wybór różnego rodzaju lamp też jest ogromny. Każdy z nas przynajmniej raz czuł się więc przytłoczony ogromem opcji i koniec, końców nie wiedział, na co się zdecydować. Do tego dochodzi różnica cen i jakości konkretnych produktów i człowiek już całkiem zaczyna głupieć. Jeśli Ty, Drogi Czytelniku mierzysz się właśnie z wyborem oświetlenia dla swoich pracowników, i przed nadmiar opcji również nie wiesz, na co się zdecydować, to trafiłeś idealnie. Postanowiłam bowiem przyjść Ci z odsieczą i zaproponować kilka opcji, oferowanych przez sklep z oświetleniem Kolory Światła.
Pierwszą przygotowaną przeze mnie opcją są wszystkie lampy glamour znajdujące się w ofercie sklepu Kolory Światła. Lampa glamour to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnego i klimatycznego biura. Wybierając ten typ oświetlenia, nie tylko spełnisz wszystkie wymagania prawne, ale także sprawisz, że pracownikom będzie lepiej wykonywało się ich zadania, co poskutkuje wzrostem efektywności.
Drugą przygotowaną przeze mnie opcją są lampy wpuszczane w sufit. Ten typ oświetlenia to doskonałe rozwiązanie do biur oraz pomieszczeń, w których niezbędne są podwyższone standardy czystości. Lampy wpuszczane w sufit mogą spełniać funkcję zarówno głównego, jak i uzupełniającego źródła światła.
Ostatnią moją propozycją są Markslojd lampy. Produkty te charakteryzują się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale także atrakcyjną ceną. Jako oświetlenie stanowiska pracy sprawdzą się one więc idealnie.
Odpowiedni dobór oświetlenia stanowiska pracy jest niezwykle ważny. Wpływa on bowiem nie tylko na komfort ich pracy, ale także na prawidłowe wykonywanie przez nich swoich obowiązków. Każdy pracodawca powinien więc zadbać o to, aby zapewnione przez nich oświetlenie nie tylko było zgodne z normami, ale także wpływało na dobre samopoczucie ich pracowników.