Strumień światła, natężenie światła – czym jest, jaka jego rola?

Strumień światła, natężenie światła – czym jest, jaka jego rola?

Kategorie: Główna , Porady

Strumień światła i natężenie światła to dwa główne parametry, którymi każdy z nas powinien się kierować przy wyborze interesującej nas lampy bądź żarówki. W większości przypadków to nie wygląd oświetlenia, a jego funkcjonalność są bowiem najważniejsze. Prawie nikt nie chce przecież pięknie wyglądającej lampy, która nie będzie dostarczała wystarczającej ilości światła. 

Czym jest strumień światła? 

Strumień światła to jeden z podstawowych parametrów światła. Według definicji jest to “wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii wizualnej określająca całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła światła mogącego wywołać określone wrażenie wzrokowe”. Oznaczeniem strumienia świetlnego jest grecka litera Φ (Phi). Określany jest on na podstawie oddziaływania światła na oko statystycznego obserwatora. Ciekawostką jest, że pomimo faktu, iż strumień świetlny charakteryzuje czułość naszych oczu, to nie oznacza to, że światło o dwukrotnie większym strumieniu, będzie dla nas dwa razy jaśniejsze. Wynika to z faktu, że to, co widzimy, jest wynikiem zależności pomiędzy strumieniem świetlnym a energią niesioną przez światło.

Co to jest lumen?

Lumen to jednostka miary strumienia świetlnego, czyli całkowitej mocy światła, jakie emituje dane źródło. Ilość lumenów podawana jest przez producentów na opakowaniach żarówek (opisuje je skrót lm). Jednostka ta mówi, nam ile światła dana żarówka emituje. Jest więc ona aktualnie lepszym, bardziej praktycznym “miernikiem wydajności” niż niegdyś bardzo popularne Waty (jednostka określająca ile energii zużyje dane źródło światła).

Strumień światła – ile lumenów na metr kwadratowy powierzchni?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile lumenów powinno przypadać na metr kwadratowy danego pomieszczenia, lub przestrzeni. Jest to bowiem dość ruchoma ilość i wszystko zależy od tego, jak wiele naturalnego światła do danego pomieszczenia “wpada”, oraz jakie jest jego przeznaczenie. Inna ilość lumenów będzie potrzebna w garderobie, inna w biurze, a jeszcze inna na przykład w zakładzie wędliniarskim czy w wielkiej hali magazynowej. 

Natężenie światła – co to takiego?

Skoro kwestię czym jest strumień światła mamy już wytłumaczoną, to spokojnie możemy przejść do tematu natężenia światła. 

Najprościej mówiąc natężenie światła to gęstość promieni, które emituje zwykła żarówka lub oświetlenie LED. Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale natężenie światła ma naprawdę duże znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale także dla zdrowia naszych oczu. Wynika to z faktu, że jeśli wzrasta gęstość tych promieni, to obraz widziany przez ludzkie oko staje się bardziej ostry. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże natężenie nie jest dobre ani dla naszych oczu, ani dla umiejętności koncentrowania się. Przed zakupem wybranego przez nas oświetlenia, warto więc porządnie zastanowić się, czy wybrane przez nas natężenie oświetlenia jest odpowiednie do danej przestrzeni, oraz czynności, która będzie tam wykonywana. 

Czym jest luks? 

Luks to jednostka natężenia światła. Aby uzyskać światło o natężeniu jednego luksa, musimy uzyskać źródło światła emitujące strumień świetlny o mocy jednego lumena, który będzie padał na jeden metr kwadratowy powierzchni. Luks od lumena różni się tym, że uwzględnia on powierzchnię, jaką dane oświetlenie będzie oświetlać. Jeśli więc żarówka, której strumień światła wynosi 600lm, będzie oświetlać jeden metr kwadratowy, to ilość luksów wynosi tutaj również 600. Jednak w przypadku gdy ta sama żarówka będzie odpowiadać za oświetlenie na przykład trzech metrów kwadratowych, to wtedy natężenie światła będzie wynosiło już tylko 200 luksów, a co za tym idzie – intensywność oświetlenia będzie mniejsza.

Jaki strumień światła oraz jakie natężenie światła wybrać?

Odpowiednie natężenie światła zależne jest od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, na to, czy wybierana przez nas aktualnie lampa będzie znajdować się wewnątrz pomieszczenia, czy może na przykład w ogrodzie. Ważna jest również ilość naturalnego światła, jakie dane miejsce oświetla oraz metraż danej przestrzeni. Moc oświetlenia powinno się więc do każdego pomieszczenia dobierać osobno, tak aby mieć później pewność, że wybrany przez nas strumień światła oraz jego natężenie nam pomaga, a nie przeszkadza. Tak więc dobór lamp jest kwestią mocno  indywidualną. Istnieją jednak pewne wskazówki, którymi możemy się kierować podczas poszukiwania odpowiedniego dla nas oświetlenia. Na przykład w  przypadku gdy chcemy wybrać oszczędne, wydajne oświetlenie do salonu o powierzchni 30 m2 to maksymalna, zalecana ilość światła, na jaką powinniśmy się zdecydować to 10500lm. Najlepiej w takim miejscu sprawi się około 10 żarówek LED o maksymalnej mocy wynoszącej 10W. W mającej 15 m2 sypialni do odpowiedniego oświetlenia potrzebnych jest już tylko 2600 lm, co z kolei przekłada się na około 173,33 luksów. 

Sprawdzone oświetlenie dobrej jakości – gdzie kupić?

Zanim zabierzemy się za dobieranie odpowiedniego oświetlenia do naszego domu, ogrodu lub mieszkania, dobrze jest najpierw znaleźć godny polecenia sklep z oświetleniem. Kolory Światła to internetowy sklep oświetleniowy, w którego szerokiej ofercie znaleźć można naprawdę sporo różnorodnych produktów dobrej jakości. Zaliczają się do nich między innymi: lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu, oświetlenie obrazu oraz lampy betonowe

Zarówno strumień światła, jak i natężenie światła to czynniki, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze oświetlenia. W ten sposób możemy być bowiem pewni, że dobrana przez nas intensywność światła będzie odpowiednia zarówno dla naszych oczu, jak i samopoczucia. 

Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)