Styl folkowy we wnętrzach - wskazówki i inspiracje

Styl folkowy we wnętrzach - wskazówki i inspiracje

Masz dosyć białych, nijakich wnętrz, które królują w mediach społecznościowych? Marzysz o czymś nieco bardziej oryginalnym? Chcesz zmienić swoje mieszkanie, poprzez ciekawe kolorystyczne akcenty? Niezależnie od tego, czy urządzasz wnętrze od podstaw czy chcesz je jedynie lekko zmodyfikować - styl folkowy jest dla Ciebie! Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak zrobić to w sposób umiejętny i praktyczny! 

Folklor we wnętrzach - postaw na dodatki! 

Styl folkowy to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie klasykę, ale nie lubią nudy. Jeśli dobrze czujesz się w przytulnych, ciepłych wnętrzach, powinieneś zastanowić się, czy przypadkiem styl folkowy nie jest dla Ciebie.  

Pomieszczenia urządzone w stylu folkowym mają wyglądać jak wprost wyjęte z wiejskiego domku na wsi, które pamiętamy z dziecięcych wakacji u babci. To jednak nie wszystko. Styl folkowy coraz chętnie łączy się z nowoczesnymi dodatkami i rozwiązaniami, tworząc ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Taka mieszanka historii z teraźniejszością sprawi, że Twoje wnętrza staną się nie tylko przytulne, ale także niezwykle stylowe.  

Co ważne, pamiętaj, że zmieniając swoje wnętrze, nie musisz od razu decydować się na gruntowny remont. Często to właśnie niewielkie zmiany, dodatki, akcenty dekoracyjne sprawiają, że wnętrze niejako zmienia się całkowicie. Wazony, pościel, dekoracyjne poszewki, koce i pledy – to właśnie one potrafią zaskoczyć, nadając wnętrzom oryginalnego charakteru. Pamiętajmy, że ze stylem folkowym łatwo przesadzić. Jeśli więc już decydujesz się na dodatki w tym stylu, nie zapominaj o umiarze. Tylko umiejętny dobór dodatków i dekoracji sprawi, że Twoje wnętrze będzie takie, jak sobie zamarzysz.  

Styl folkowy we wnętrzach - cechy charakterystyczne 

Nie da się ukryć, że styl folkowy jest dość charakterystyczny. Trudno go przeoczyć czy pomylić z innym stylem. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, decydując się na urządzenie mieszkania w stylu folk? 

Bazowe kolory 

Wnętrza folkowe to kwintesencja koloru! Zwróć uwagę na odcienie czerwieni, żółci czy błękitu. Kolory te warto przemycać przede wszystkim w dodatkach. Nie musisz bowiem od razu zmieniać koloru ścian - to właśnie akcenty sprawią, że Twoje wnętrze będzie unaocznieniem wspomnianego stylu. Obok tych intensywnych barw we wnętrzach w stylu folk spotkać można również beże, biel, brązy czy inne stonowane kolory, równoważące całość.  

Odcienie dodatkowe 

Oprócz wspomnianych wyżej kolorów bazowych, we wnętrzach w stylu folk spotkamy także kolory dodatkowe, takie jak róże, fiolety, czy nasycone zielenie. Istotą jest jednak połączenie wybranych odcieni z tych dwóch grup i stworzenie aranżacji na miarę katalogu wnętrzarskiego! 

Styl folkowy – jakie materiały wybierać? 

Styl folkowy to materiały przede wszystkim naturalne. W aranżacjach folkowych królują szafy i komody z drewna – najlepiej takiego, które wygląda na surowe – jest pokryte jedynie lakierem, podkreślającym piękne słoje. Nie zapominajmy jednak o ważnej części stylu folkowego, jakim są tekstylia. Postaw na te, wykonane z lnu, wełny czy bawełny.  

Nie tylko meble czy dodatki dekoracyjne mogą stanowić kwintesencję stylu folk. W aranżacjach etno swoje miejsce znajdą lampy retro i lampy rustykalne, które będą stanowić idealne nawiązanie do przeszłości.  

Styl folkowy w nowoczesnych aranżacjach - wzory 

Wzory na tkaninach, ale i na meblach czy dodatkach to element obowiązkowy we wnętrzach w stylu folk. We wnętrzach w stylu ento dominują wzory łowickie, kurpiowskie, wycinanki, koronki czy inne intensywne, nasycone kolorami wzory kwiatowe, geometryczne czy nawiązujące do świata roślin.  

Styl folkowy we wnętrzach - geneza 

Zastanawiasz się - skąd wziął się we wnętrzach styl folkowy? Według tłumaczenia dosłownego, folklor to wiedza ludu. Można więc nazwać go również stylem ludowym, ponieważ opiera się on na tradycji jednej kultury. Właśnie dlatego folkowe wnętrza czerpią inspiracje z barw i wzorów ludowych czy rękodzieła różnych regionów.  

Styl folkowy od wielu lat co jakiś czas zyskuje na popularności. W ostatnich sezonach znów mogliśmy zauważyć jego dynamiczny powrót. Coraz mniej boimy się eksperymentów wnętrzarskich i coraz chętniej sięgamy po tego typu akcenty, oczekując i pragnąc powrotu do natury, własnych korzeni i prostego, wolnego życia, bez nadmiernej presji i pośpiechu.  

Styl folkowy w nowoczesnych wnętrzach - modern folk! 

Wiele osób stawia na niebanalne połączenie, jakim jest niezwykle modny od kilku lat modern folk! Jaka sama nazwa wskazuje, łączy on w sobie akcenty nowoczesności i przeszłości, tradycji. W modern folk nowoczesne elementy łączą się ze wzorami ludowymi, by wspólnie stworzyć zamkniętą całość. Zestawienie prostych, minimalistycznych form z elementami zaczerpniętymi z bogatej i niezwykle barwnej polskiej tradycji to coś, czego nie da się podrobić.  

Styl modern folk to rozwiązanie idealne dla tych, którzy cenią sobie tradycję, jednak nie chcą rezygnować z nowoczesności. Jeśli styl skandynawski jest dla ciebie zbyt surowy, zaś styl boho przytłacza się mnogością kolorów, wzorów i faktur – modern folk sprawdzi się idealnie! Okazuje się bowiem, że połączenie kurpiowskich wycinanek i motywów roślinnych w intensywnych barwach z surowymi formami stylu skandynawskiego to doskonały kompromis.  

Bazując na istocie stylu folk masz szansę stworzyć prawdziwie sielskie i przytulne wnętrze, przywodzące na myśl wiejski babciny domek nieopodal lasu. Nie bój się jednak eksperymentować - w tym przypadku mieszanie i łączenie stylów jest wręcz wskazane! Akcenty kurpiowskich wycinanek, kolorowe motywy roślinne, ludowe serwety i proste meble w stylu skandynawskim? Czemu nie! Modern folk lubi to wszystko! Nie martw się, że Twój salon nie wygląda jak z wnętrzarskiego katalogu przecież zupełnie nie o to chodzi. To Ty i Twoja rodzina macie czuć się komfortowo! Mieszaj, próbuj i nie martw się, jeśli nie wyjdzie – postaw na spontaniczność i eklektyczny dobór dekoracji, a uzyskasz iście stylowe i charakterystyczne miejsce. Spróbujesz? 

Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)