Światło ciepłe, zimne czy naturalne - jaką barwę wybrać?

Światło ciepłe, zimne czy naturalne - jaką barwę wybrać?

Kategorie: Główna , Porady

Forma oświetlenia i odcienie światła, jakie królują w mieszkaniu, odgrywają ogromną rolę, wpływając zarówno na poziom widoczności, klimat, jak i samopoczucie domowników. Jaka temperatura barwowa powinna królować w salonie, kuchni, a jaka w sypialni i łazience? Informacje na ten temat znajdziecie w przygotowanym przez nas poradniku.

Właśnie kompletujesz wyposażenie do mieszkania, wybierając lampy i stajesz przed dylematem: zimne czy ciepłe oświetlenie? To, że temperatura światła jest istotna wie każdy, jednak nie wszyscy wiedzą, czym się kierować dopasowując odcienie światła do specyfiki pomieszczenia. 

Światło zimne ciepłe neutralne - jak temperatura barwowa wpływa na funkcjonalność pomieszczenia?

Odpowiednia widoczność to jedna z głównych, ale nie jedyna zaleta odpowiedniego doboru temperatury oświetlenia. To, czy we wnętrzu panuje barwa ciepła czy zimna,  wpływa też na kondycję naszych oczu, a nawet samopoczucie. O ile światło ciepłe będzie sprzyjało relaksowi, o tyle podczas np. czytania książki, czy prac porządkowych lub gotowania może nie tylko znacząco obciążyć oczy, ale i wywołać bóle głowy, a nawet rozdrażnienie. Rozróżnianie barwy światła za pomocą specjalistycznych oznaczeń jest najlepszą drogą do podjęcia odpowiedniej decyzji, jednak “gołym okiem” dopasowanie barwy do specyfiki wnętrza też jest również możliwe - światło ciepłe pozwala się zrelaksować, może wręcz wywołać senność. Barwa tego rodzaju jest zbliżona do koloru żółtego, z kolei zimne światło przechodzi w chłodny błękit i najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie musimy się skupić, np. oddając domowym obowiązkom. Rodzaje światła powinny być dostosowane pod kątem przeznaczenia danego pomieszczenia. W jaki sposób? Wyjaśniamy poniżej.

Światło zimne ciepłe neutralne - jak dopasować odcień do specyfiki pomieszczenia?

Jaka temperatura barwowa żarówki powinna gościć w tzw. pokojach użytkowych, czyli kuchni i salonie, jaki rodzaj światła będzie sprzyjał odpoczynkowi, a jaki zapewni maksymalny komfort, bez obaw o pogorszenie kondycji oczu? 

  • światło zimne - czyli to o najwyższej wartości K. Wyróżnić można tu temperaturę barwową żarówki zapewniającą światło o chłodnym i bardzo zimnym odcieniu. Odcienie światła o wartości 4100 - 5000K to światło chłodne, które pobudza do działania, poprawia koncentrację. Idealnie sprawdza się w przestrzeniach biurowych i przestrzeni publicznej, jednak znajduje też zastosowanie w domowych pracowniach, czy gabinecie, gdzie niezbędne jest odpowiednie oświetlenie miejsca pracy oraz pełne skupienie podczas wykonywania obowiązków. Światło o wartości barwowej powyżej 5000K to światło bardzo zimne, które wykorzystywane jest głównie do profesjonalnych zastosowań, np. w przestrzeni publicznej. Taka temperatura barwowa żarówki sprawdzi się też jako oświetlenie korytarza lub garażu, często jest też wykorzystywana w lampach dekoracyjnych

  • światło ciepłe - podobnie, jak światło zimne, tak i światło ciepłe występuje w dwóch odsłonach - bardzo ciepłego, o oznaczeniu 2500 - 2900 K, tworzące nastrój, idealne do miejsc zacisznych i przytulnych, których przeznaczeniem jest odpoczynek oraz światło o temperaturze barwowej ciepłej. To najlepsza opcja, jeśli poszukujemy światła do sypialni. Równie przytulnym, jednak zapewniającym większą widoczność, jest światło ciepłe o temperaturze 3000 - 3500K - jest to popularne rozwiązanie, jeśli chcemy ocieplić wnętrze salonu, pokoju gościnnego lub jadalni

  • światło neutralne - inaczej światło białe, najbardziej zbliżone do światła dziennego. Oświetlenie tego typu ma temperaturę barwową 3600 - 4000K i świetnie aktywizuje do pracy, równocześnie nie obciążając oczu. Taka temperatura barwowa żarówki sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni, łazience, jak i przestrzeni biurowej.

Co w sytuacji, gdy pomieszczenie spełnia równocześnie kilka funkcji, jak ma to miejsce np. w przypadku pokoju dziecka, w którym maluch odrabia lekcje, bawi się i odpoczywa lub w sypialni, w której znajduje się toaletka i garderoba? Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kilku źródeł światła - jednego, centralnego, o neutralnej barwie oraz kilku punktowych, w zależności od metraża i funkcji pokoju.

Interesuje Cię lampa vintage, preferujesz eleganckie i okazałe lampy glamour, a może wolisz nieco surowe, nowoczesne loftowe lampy? Bez względu na stylistykę, w jakiej utrzymane ma być oświetlenie, zwracaj uwagę nie tylko na dopasowanie barwy oświetlenia do specyfiki wyposażanego pomieszczenia, ale i klasę szczelności lamp - o ile w salonie nie jest to tak istotne, o tyle w kuchni, czy łazience, gdzie oświetlenie jest narażone na regularne działanie wilgoci i pary wodnej, cecha ta przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania i żywotność samego oświetlenia. 

Jeśli zastanawiasz się, czy barwa ciepła, czy zimna będzie lepszym wyborem, powyższy poradnik pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję. Jeśli mimo udzielonych przez nas wskazówkom wciąż się wahasz, postaw na neutralne światło, które nie obciąża oczu, zapewnia dobrą widoczność, a równocześnie jest naturalne pod względem barwy - takie posunięcie pozwoli Ci zadbać nie tylko o funkcjonalność oświetlenia, ale i własny komfort. 

Zaloguj się aby ocenić ten artykuł

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)